مهارت هاي جواني در کلام مقام معظم رهبري

از مهمترين دغدغه هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي مساله جوانان است که در سخنراني ها ، پيام ها و ديدارهاي معظم له مشهود است .
بيانات و سخنان پر بار ايشان از اين جهت براي جوانان جالب ، جاذب و درس آموز است که معظم له چه قبل و چه بعد از انقلاب ، سال هاي سال با اقشار مختلف جوانان - خصوصاً طلاب و دانشجويان مبارز و مسلمان انقلاب - به عنوان يک الگو و راهنماي فکري و عقيدتي و سياسي مانوس بوده اند و با زبان اين نسل پر شور و مسائل و مشکلات و روحياتشان کاملاً آگاهي و آشنايي دارند . دليل بر اين مدعا ، بيانات ايشان در جمع جوانان استان گيلان است:
......... من عمرم را در ميان جوان ها گذراندم. از دوراني که خودم جوان بودم و با جوان هاي دانشگاهي که خارج از محيط ما بودند ،ارتباط برقرار کردم ، تا امروز هم ارتباط من با جوان ها قطع نشده است . بنابراين مي دانم حال و هواي جواني چيست و امروز در فضاي جواني ما چه مي گذرد .........
جلسات مستمر با جوانان انقلابي و خط دهي به آنان در امر مبارزه ، پاسخ به سئولات و شبهات فکري و عقيدتي آنان ، حضور در مجامع جوان - به خصوص دانشگاه- و برقراري ارتباط عاطفي با دانشجويان قبل و بعد از انقلاب ، از رياست جمهوري تا رهبري و تاکيد بر ضرورت به کارگيري از نيروي جوان در مسئوليت هاي اجرائي کشور و اعتماد و ايمان به نسل جوان ، حاکي از علاقه وافر ايشان به حشر و نشر با جوانان و آگاهي از حال و هواي جواني است.
بعضي از جوانان زندگي مي کنند تا خوش باشند ، گرچه زندگي براي آنها فقط لذت بردن و تنوع جالب و نشاط آور است ، اما هميشه از اين تنوع طلبي هاي تکراري ، وازده و خسته هستند .
جواناني هم هستند که در پي يک زندگي خوب اند و خير و نيکي را در زندگي مي جويند .
بدون شک براي دستيابي به زندگي خوب و خوب زندگي کردن نياز به داشتن مهارت هاي لازم است.
جوان هم براي خوب جواني کردن و استفاده از لحظه لحظه جواني نيازمند به فراگيري مهارت هاي جواني است .
در اين فرصت چهارده مهارت را که براي فراهم آمدن يک دوره جواني شاداب و با نشاط لازم است از بيان حکيمانه رهبر معظم انقلاب اسلامي (مدظله العالي) تقديم مي کنيم به اميد آنکه اين مهارت ها چراغ روشني در طي طريق جواني باشد.
چنين باد
1-     سه خصوصيت بارز يک جوان :
من اساساً در بين اين خصوصيات مهمي که جوانان دارند ، سه خصوصيت را خيلي بارز مي بينم . آن سه خصوصيت عبارت است از : انرژي ، اميد ، ابتکار . اين ها سه خصوصيت برجسته در جوان است . اگر واقعاً رسانه ها در کمک هاي فرهنگي که به ما مي کنند - چه گويندگان مذهبي ، چه گويندگان مسايل فکري و فرهنگي ، چه صدا و سيما ، چه مدرسه ها - بتوانند اين سه خصوصيت عمده را درست هدايت کنند ، من خيال مي کنم که خيلي راحت مي شود يک جوان ، راه اسلامي پيدا کند . چون اسلام هم چيزي که از ما مي خواهد، اين است که ما استعداد هاي خودمان را به فعليت برسانيم.
2-     سه خصوصيت ، شرط موفقيت جوان :
اگر شما جوانان اين سه خصوصيت را در خودتان به وجود آوريد ، در هر شرايطي و در همه زمينه ها موفق خواهيد بود.
جوان اولاً بايد احساس مسئوليت کند؛ يعني واقعاً خودش را مسئول بداند و بخواهد که زندگي را با پاي خودش پيش ببرد و حرکت کند و مثل پر کاهي در امواج حوادث نباشد.
ثانياً ، با ايمان حرکت کند . ايمان نقش بسيار مهمي در پيشرفت در همه ميدان ها و نيز پيروزي بر همه موانع دارد.
ثالثاً ، بصيرت و آگاهي داشته باشد .
اگر جوانان اين سه خصوصيت را در خودشان تامين کنند-که البته کار چندان آساني نيست ، اما بسيار ممکن است-در همه زمينه ها شما مي توانيد موفقيت خودتان را تضمين کنيد.
3-    تحصيل ، تهذيب ، ورزش :
دوره جواني ، دوره توانايي است. اين توانايي در چه چيزهايي بايد به کار برود؟ به اعتقاد من ، بايد عمدتاً در تحصيل علم ، در ايجاد صفاي نفس و روحيه تقوا در خود و ايجاد نيروي جسماني در خود - که ورزش باشد - به کار رود.
اين سه مورد عمده است . يعني اگر در يک جمله کوتاه از من بپرسند که شما از جوان چه مي خواهيد ، به او خواهم گفت : تحصيل ، تهذيب و ورزش . من فکر مي کنم که جوانان بايد اين سه خصوصيت را دنبال کنند.
هر کاري هم بخواهيد بکنيد ، در دوران جواني که مي شود کرد ؛ يعني در هر سه زمينه - هم در زمينه علمي ، هم در زمينه تهذيب نفس و هم در زمينه ورزش - بايد در جواني کار کنيد.
4-    جوان بايد جدي باشد :
ما از جوان هاي عزيزمان - چه دختر ها ، چه پسر ها - توقع داريم که در مورد مسايل اساسي کشور جدي باشند و جدي برخورد کنند . پيشنهاد مي کنم روي اين مساله جدي بودن فکر کنيد ؛ بعد خواهيد ديد خيلي از کارهايي که در گوشه و کنار انجام مي گيرد ، ناشي از جدي نبودن است.
5-    جوان نيازمند به ثبات است :
جوان ، ثبات لازم دارد ؛ و اين ثبات هم به خودي خود به دست نمي آيد . بايد آن را پيدا کرد.
جوان ، دايم در معرض تزلزل قرار مي گيرد ؛ البته همه جوان ها اينطور نيستند . نمي خواهم بگويم که هر جواني اينگونه است . به هر حال ، اين استعداد تزلزل هم مثل بقيه استعداد ها در جوان هست ؛ که به اين معنا استعداد خوبي نيست . البته به يک معنا هم خوب است ؛ چون خود اين هم يک تحول است . از همين هم مي توان استفاده کرد. مرتب مي شود بهتر شد و بالاتر رفت ؛ اما بايد مواظب باشيد که اين وسيله لغزش ، دور افتادن از راه و دور افتادن از خدا نشود ، و به غلطيدن در آن پرتگاه هايي که انسان بايد از آنها پرهيز کند ، منتهي نشود.
6-    جوان بايد اهل فکر کردن باشد :
جوانان عزيز ! به فکر کردن در مسايل عادت کنيد ؛ اين يک مبارزه است. يکي از بزرگترين خطرات براي هر انساني - به خصوص نسل جوان - اين است که در مقابل حوادث ، رويداد ها و پديده هاي جامعه دچار بي فکري و بي تشخيصي بشود. وظيفه هدايت فکر جوان ها ، وظيفه بزرگي است ؛ اما متقابلاً وظيفه جوان ها هم اين است که در مسايل فکر کنند و با گام فکر راه را طي کنند . در هر حادثه يي - حوادث کوچک ، حوادث بزرگ - خودتان را به فکر کردن عادت بدهيد؛ مطالعه کنيد و بسنجيد. اگر کسي به فکر کردن عادت کرد و اهل فکر کردن شد، از مشورت ديگران هم استفاده خواهد کرد .
7-    زندگي جوان بايد مبارزه باشد :
آن چيزي که لازم است به شما جوان ها عرض بکنم ، اين است که شما جوان هاي عزيز با اين انرژي و نشاط جواني و با اين معرفت اسلامي ، مبارزه در اين راه را براي خودتان فريضه بدانيد . بايد مبارزه کرد. در اسلام ؛ زندگي بدون مبارزه ، زندگي راکد ، زندگي ساکن ، زندگي بي تحرک و زندگي يي که جوشش اراده و عزم انساني در آن نباشد ، زندگي مطلوبي نيست و انسان را به آرمان هاي انساني و اسلامي نمي رساند.
8-     تقوا ، سرمايه جوان :
گاهي با خود فکر مي کنم جوان که در بهترين اوقات عمر خود به سر مي برد ، اگر بخواهد سرمايه اي به دست بياورد که موفقيت دنيايي و آخرتي او را تضمين کند ، دنبال چه چيزي بايد باشد ؟ سوال مهمي است ... جوابي که من به آن رسيده ام ، اين يک کلمه است : تقوا . اگر جوان در دوره جواني سعي کند تقوا داشته باشد - با همان تعريفي که در فرهنگ ديني و قرآن از تقوا شده است - بزرگ ترين سرمايه را هم براي درس ، هم براي فعاليت هاي سازندگي ، هم براي عزت دنيوي ، هم براي به دست آوردن دستاوردهاي مادي ، هم براي معنويت - اگر اهل معنويت است - به دست آورده است.
9-     جوانان خودتان را بسازيد :
جوانان ! خودتان را بسازيد . يک ملت اگر بخواهد راه رشد و کمال و پيشرفت را طي بکند ، بايد از لحاظ ايمان فکري ، به جاي محکمي متکي باشد . آن ملتي ، آن نسلي ، آن جواني که بخواهد به يک مجموعه هرهري مذهب ، بي ايمان ، بي اعتقاد به بنيان هاي اخلاقي و ديني و معنوي ، دل بسپارد و با حرف آنها پيش برود ؛ زير پايش سست خواهد شد. نسل جوان ، هماني خواهد شد که در دوران رژيم پهلوي بود؛ ياس آور ، بي فايده ، مايل به فساد ، آماده براي کج روي . آن وقت براي آن کسي که آنها را باز از آن راه ، به راه راست حرکت بدهد ، معونه زيادي لازم است که به آساني در قرني - بلکه قرن هايي - در اين کشور پيش نمي آيد.
10- ارتباط با خدا در جواني :
عزيزان من ! رابطه خودتان را با خدا ، هر چه مي توانيد مستحکم تر کنيد ؛ به خصوص در اين ماه هاي مبارک ؛ ماه رجب و ماه شعبان . در اين ماه ها که ماه دعا و استغاثه ، ماه رابطه گرفتن با خدا و ماه راز و نياز کردن با معشوق حقيقي هر انسان است ، دعا و توبه شما ، ذکر خدا در دل هاي پاک و نوراني شما جوانان عزيز ، معجزه ها و کارها مي کند ! مخصوص اين ايام (جواني ) نيست. در تمام عمرتان اين رابطه با خدا در شما صفا و اخلاص را تقويت مي کنند و صفا و اخلاص ، گره گشاي همه کارهاست.
11-- ياس ، بزرگترين آفت جوان :
جوانان عزيز ! دشمن روي شما سرمايه گذاري هاي زيادي مي کند ؛ حواستان جمع باشد. عده اي را به بي تفاوتي مي کشاند و عده اي را دلسرد و مايوس مي کند . ياس ، بزرگترين آفت جوان است . جوانها بدانند که متاسفانه ياس به روح جوان زودتر راه پيدا مي کند ؛ همچنان ذکه اميد اين گونه است. در مقابل ياسي که دشمن مي خواهد به جوان ها تلقين و تزريق کند ، خودتان را مصونيت بدهيد.
12- لزوم آشنايي جوانان با تاريخ :
من واقعاً به شما برادران و خواهران ( جوانان ) عزيز توصيه مي کنم که با تاريخ آشنا بشويد . تاريخ ، درس است . از تاريخ خيلي درس ها مي شود آموخت و خيلي تجربه ها مي شود به دست آورد. عده اي سعي مي کنند حوادث روزگار ما را يک حوادث استثنايي - که به هيچ وجه از تاريخ قابل استفاده نيست - وانمود کنند . اين غلط است . رنگ هاي زندگي عوض مي شود ، اما پايه هاي اصلي زندگي بشر ، جبهه بندي هاي اصلي بشر ، تغيير پيدا نمي کند .
در صدر اسلام ، بزرگ ترين و مهم ترين ضربه اي که بر اسلام وارد شد ، اين بود که حکومت اسلامي ، از امامت به سلطنت تبديل شد. حکومت امام حسن ( عليه السلام ) و حکومت علي بن ابي طالب ( عليه السلام ) به سلطنت شام تبديل شد ! البته امام حسن مجتبي ( عليه آلاف التحيه و الثناء ) آن روز به خاطر يک مصلحت بزرگ تر - که حفظ اصل اسلام بود - مجبور شد اين تحميل را به جان بپذيرد . حکومت را از امام حسن ( عليه السلام ) گرفتند . وقتي حکومت از مرکز ديني خودش خارج شد و در اختيار دنيا طلبان و دنيا داران گذاشته شد ، بديهي است که بعد هم حادثه پيش مي آيد . آن وقت حادثه کربلا آن حادثه يي نيست که بشود جلويش را گرفت ؛ اجتناب نا پذير مي شود . بيست سال بعد از آن ، حکومت اسلامي از دست محور اصلي آن - که امامت است - گرفته شد. امام حسين (عليه السلام ) فرزند پيامبر (ص) در کربلا با آن وضع فجيع به خاک و خون کشيده شد .
اساس حمله و نقشه دشمن اين است که حکومت را از محور اصلي - محور امامت ، محور دين - خارج کند. بعد خاطرش جمع است که همه کار خواهد کرد .
13- جوان  دنبال تقليد نباشد :
جوان هاي عزيز من ! فرزندان من ! دنبال تقليد نباشد ؛ بر روي شيوه و راهي که در آن ذهن و اراده و ايمان شما قوي مي شود و اخلاق شما پاک و آراسته مي‌گردد ، فکر کنيد ؛ آنگاه شما عنصري خواهيد بود که مثل يک ستون ، سقف مدنيت اين کشور و تمدن حقيقي اين ملت بروي آن قرار مي گيرد.
من به شما عرض کنم ، امروز دستگاه هاي تبليغاتي فوق مدرن غرب - به خصوص آمريکايي و صهيونيستي - دارند براي ذهن ها و فعاليت ها و احساسات و اراده شما طرح عملياتي تهيه مي کنند ؛ خيال نکنيد آنها غافل نشسته اند و اين سي ميليون جوان را در کشور ما نمي بينند ؛ آنها اين سي ميليون جوان را مي بينند ؛ آنها براي کار و هدف خودشان مشغول برنامه ريزي هستند ؛ آنها براي اخلاق و فکر و عقيده و ايمان جوان ما دارند برنامه ريزي مي کنند . خيلي از حرف هايي که گاهي در فضاي مطبوعاتي يا فرهنگي کشورمان زده مي شود ، تفسيرش اين است و با اين ديد قابل تحليل است . آنها مي خواهند نسلي که الگوي جوانان فداکار برجسته دنيا شد ، به يک نسل بي خاصيت تبديل شود .
14-ورزش براي جوانان لازم است :
به ورزش اهميت بدهيد ؛ من به خصوص روي ورزش تاکيد مي کنم . من ورزش رابه عنوان يک کار بين المللي ، نمايشي ، هيجاني، در درجه دوم مي دانم ؛ در درجه اول ، ورزش براي تقويت و سلامت جسم است ، که اين را براي همه جوانان کشورمان از زن و مرد لازم مي دانم .

 

/ 0 نظر / 10 بازدید