ثواب صد مرتبه گفتن ذکر تکبیر و تسبیح

مالک بن انس از امام صادق(ع)، و آن حضرت از پدران بزرگوارش از على(ع) روایت کرده است: جمعى از نیازمندان به خدمت رسول خدا(ص) شرفیاب شدند و عرض کردند: توانگران با ثروتى که دارند بندگان را (خریده) آزاد مى ‏کنند ولى دست ما از مال دنیا خالى است؛ ثروتمندان قادرند که به حج روند ولى در ما این توانایى نیست؛ و آنان از مال خود(در راه خدا) صدقه مى‏ دهند ولى براى ما مقدور نیست؛ و آنها اسباب رفتن به جهاد را مهیّا دارند و ما از تهیّه آن ناتوانیم.

رسول خدا(ص) فرمود: صد مرتبه تکبیر گفتن(اللَّه اکبر) بهتر از صد بنده آزاد کردن، و صد مرتبه تسبیح گفتن(سبحان اللَّه) بهتر از قربانى کردن صد شتر در حج،  و صد مرتبه تحمید و خدا را ستودن(الحمد للَّه گفتن) بهتر از هدیه صد اسب با تجهیزات کامل در راه خدا است، و کسى که صد مرتبه تهلیل(لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ) گوید، در آن روز عمل او از اعمال تمام مردم برتر است، مگر کسى که بیشتر از او (این ذکر شریف را) گفته باشد.

امام(ع) در ادامه این خبر مى‏ فرمایند: چون این خبر به گوش ثروتمندان و مال اندوزان رسید، آنان نیز (طبق دستور رسول خدا) به گفتن این اذکار پرداختند! بار دیگر مستمندان به محضر رسول گرامى اسلام(ص) شرفیاب شدند و عرض کردند: اى رسول خدا! آنچه را که (به ما) تعلیم فرمودى به گوش توانگران رسید و آنان نیز مشغول این اذکار شدند!

حضرت در پاسخ آنان فرمود: این همان فضل و بخشش الهى است که به هر کس که خواهد عطا فرماید، و خداوند صاحب فضل و رحمت بی شمارى است.

/ 0 نظر / 69 بازدید