نمونه سئوال امتحانی درس دین وزندگی 3

برای مشاهده پاسخ سؤال ها روی سؤال ها کلیک کنید.

1 2 3 4 5 6 7 >> بعدی

1)در چه صورتی عزت و کرامت در انسان بیشتر می شود ؟( 1 )

در صورت بازگشت به سوی خدا و قبول فرمان‌ اوست؛ هر کس در این بازگشت مصمم‌تر و اطاعتش از خدا بیش‌تر باشد کرامت و عزتش بیش‌تر است.

2) بنا بر سخن امام علی ( ع ) کسانی که با امام زمان ( عج ) بیعت می نمایند چه ویژگی هایی دارند ؟ 4 مورد را ذکر کنید . ( 1 )


1- خیانت نکردن در امانت
2- پاکدامنی
3- پرهیز از دشنام
4- پرهیز از خونریزی به ظلم و ستم
5- کسی را به ناحق آزار ندهند.
6- ساده زیست باشند.
7- به یتیمان ستم نکنند.
8- دنبال شهوت‌رانی نباشند.
9- شراب ننوشند.
10- به پیمان خود عمل کنند.
11- احتکار نکنند.
12- در راه خدا جهاد کنند.

3) چهار مسئولیت شخص منتظر در دوره غیبت امام عصر ( عج ) را فقط نام ببرید . ( 1 )

1- تقویت ایمان 2- تقویت معرفت ومحبت به امام 3- ایجاد آمادگی 4- پیروی از امام عصر(عج) 5- دعا برای ظهور امام

4) معنای عبارات قرآنی زیر را بنویسید :
الف : سیروا فی الارض ( 5/ )
ب : سیجزی اللّه الشاکرین ( 5/ )
ج : وقضی ربک الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا ( 1 )
د : اعد الله لهم ( 5/ )

الف - در زمین سیر و گردش کنید. ب- خداوند سپاسگزاران (شکرکنندگان) را پاداش خواهد داد. ج- و خدای تو حکم فرموده که جز او هیچ‌کس را نپرستید و درباره‌ی پدر و مادر نیکویی کنید. د- خداوند برای آن‌ها آماده کرده است.

5) ویژگی ها و ارزش هایی که خداوند در وجود انسان قرار داده ، سبب چه امری شده است ؟ ( 5/ )

سبب تمایز بنیادین او با سایر موجودات شده و این‌که او را در « موقعیتی خاص» در نظام خلقت قرار می‌دهد و به خاطر همین ویژگی‌هاست که خداوند « تقرب» خود را که تقرب به همه‌ی زیبایی‌ها و خوبی‌هاست به عنوان « مقصد» انسان معرفی کرده است.

6) چه ویژگی هایی سبب شده که دین اسلام با نیازهای متغییر زمان منطبق گردد ؟آن ویژگی ها را نام ببرید . ( 1 )

1- توجه به نیازهای ثابت و پایدار انسانی 2- تقدم روح و حقیقت تعالیم دینی بر شکل و ظاهر 3- وضع قواعد و اصول کلی برای حل مسایل جدید 4- دادن اختیارات خاص به حاکم و نظام اسلامی

7) چرا معرفت به امام لازم و ضروری است با ذکر حدیث پیامبر اکرم (ص) آن را توضیح دهید . ( 1 )

زیرا معرفت امام سبب می‌شود که از راهنمایی‌های امام معصوم و دستورات او پیروی کنیم و این پیروی سبب نجات و رستگاری ما می‌شود و اگر چنین نکنیم به بیراهه خواهیم رفت. پیامبر بزرگ ما فرموده‌اند:‌هرکس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است.

8) هر یک از اصطلاحات زیر را تعریف کنید: ( 1 )
الف : فقیه ب : ولی فقیه

الف- به افرادی که به معرفت عمیق در دین و احکام دینی رسیده‌اند فقیه می‌گویند.
ب- فقیهی است که توانایی لازم را برای برپایی و اداره‌ی حکومت اسلامی را دارد و براساس احکام دین رهبری جامعه را به دست می‌گیرد و به پیاده کردن قوانین الهی در جامعه اقدام می‌کند چنین فقیهی که این مسئولیت را بر عهده دارد ولی فقیه نامیده می‌شود.

9) ولایت معنوی در عصر غیبت امام زمان ( عج ) بر عهده چه کسی است ؟ چرا ؟ ( 1 )

برعهدی امام زمان است ، زیرا این قلمرو نیازی به حضور ظاهری ندارد و برکات ایشان مانند خورشید پشت ابر به مردم می‌رسد و عالم خلقت از وجود ایشان بهره‌ می‌برند.

10) چرا انسان کریم گناه نمی کند ؟ ( 5/ )

زیرا انسان کریم پروا و ترس دارد که در حضور خداوند گناه کند و شرم می‌کند که خداوند گناه او را ببیند. توجه اشاره به محتوای شرم و پروا کافی است.

11) چرا اذن و اجازه پدر در هنگام ازدواج برای دختران الزامی است ؟ ( 75/ )

زیرا ظرافت‌های عاطفی دختران وقتی‌که در فضای محبت و علاقه‌ی جنس مخالف قرار می‌گیرد باعث نادیده گرفتن واقعیت‌ها می‌شود. در چنین مواقعی پدر که بر احساسات خود غلبه دارد و از طرفی شناخت کامل از جنس مرد دارد به راهنمایی او می‌پردازد.

12) امامان بزرگوار از دو جهت با حاکمان زمان خود مبارزه می کردند آن دو جهت را بیان کنید . ( 1 )

اول - از آن جهت که رهبری و اداره‌ی جامعه از جانب خداوند به آنان سپرده شده و لازم بود که برای انجام دادن این وظیفه به پا خیزند.
دوم- از آن جهت که سکوت در مقابل ظلم و زیر پا گذاشتن قوانین اسلامی را گناه می‌دانستند و اگر حاکمی حقوق مردم را زیرپا گذاشت و به احکام اسلامی عمل نکرد براساس امر به معروف و نهی از منکر باید با او مقابله و مبارزه کرد.

13) 3 مورد از نقش های مشترک پدر و مادر را در رشد تعالی فرزندان ذکر کنید . ( 75/ )


1- بهداشت جسمی و روحی فرزندان
2- امکان دانش‌اندوزی برای فرزندان
3- شکل‌گیری پایه‌های معنویت و اخلاق خوب در فرزندان
4- تمرین آداب معاشرت و توانایی حضور شایسته و فعال در جا معه برای فرزندان

(توجه : ذکر 3 مورد کافی است.) 14) طاغوت چیست و اطاعت از او چه حکمی دارد ؟ ( 5/ )

کسانی که به مردم فرمان می‌دهند و قانون‌گذاری می‌کنند در حالی‌که فرمان و قانونشان نشأت گرفته از قرآن یعنی برخاسته از فرمان الهی نیست « طاغوت» نامیده می‌شود. مراجعه به طاغوت و انجام دستورهای آن بر مسلمانان حرام است.

15) اعتقاد به منجی در بین ادیان چه اثرات ارزشمندی را در بر دارد ؟ ( 1 )

زمینه‌ی « گفت‌وگوی ادیان» و « وحدت ادیان» را جهت برقراری عدالت جهانی و نفی قدرت و حاکمیت سلطه‌گران جهانی را فراهم می‌آورد.

16) چرا انسان نمی تواند بر اساس ضرب المثل « هر چه پیش آید خوش آید » رفتار کند ؟ ( 1 )

زیرا این نیازها پاسخ‌های خاصی دارند که اگر پاسخ نامناسب داده شود، سبب هلاکت و رنج و آزار خود فرد می‌شود و روزی متوجه اشتباه خود می‌شود که دیگر آن روز فایده ندارد و شخص گرفتار عواقب کارهای خود شده و لذا انسان عاقل نمی‌تواند چنین نگرشی داشته باشد.

17) قرآن کریم را با کتاب های آسمانی دیگر مقایسه کنید ، شباهت ها و تفاوت های آن را بنویسید .( 1 )

- قرآن: خودش معجزه است. - سند نبوت و حقانیت پیامبر است- در همه‌ی زمان‌ها و دوران‌ها حاضر است.- با گذشت زمان نه تنها از ارزش آن کاسته نشده، بلکه درخشندگی بیش‌تری می‌یابد و ابعاد جدیدی از معارف آن کشف می‌شود.
کتاب‌های آسمانی دیگر: - معجزه محسوب نمی‌شدند؛ دلیل بر نبوت پیامبرشان نبوده و فقط در آن مقطع زمانی کاربرد داشته و پاسخ‌گوی تمام نیازهای انسان‌ها در همه‌ی زمان‌ها نبوده است.پاسخ به دو مورد از هر کدام کافی است .

18) آیا در نظام ( حکومت ) اسلامی ویژگی های مربوط به نظام دموکراتیک رعایت شده است ؟ توضیح دهید . ( 1 )

بله؛ زیرا مردم در تصمیم‌گیری‌ها دخالت دارند منتها با این تفاوت بسیار مهم که مبنای نظام اسلامی حاکمیت اراده و قانو‌ن الهی بر همه‌ی بخش‌های جامعه با خواست مردم است و لذا قانون؛ قانون الهی است و نظام هم نظام الهی ولی با مشارکت مردم.

19) انتظار « مثبت » و انتظار « منفی » را با یکدیگر مقایسه کنید . ( 1 )

در انتظار مثبت، شخص منتظر در درگیری‌های فکری و اجتماعی و نبرد حق و باطل حضور دارد و در مقابل شیطان‌های درونی و بیرونی آماده است و با آن‌ها مقابله می‌کند . چنین کسی در هنگام ظهور حضرت مهدی (عج) می‌تواند او را یاری کند. انتظار منفی آن است که شخص فقط گریه و ناله و دعا سر می‌دهد- منزوی است و در صحنه‌های نبرد شرکت نمی‌کند. چنین انتظاری منفی است و نمی‌تواند در هنگام ظهور و مبارزه با ستمکاران در کنار حضرت باشد.

(توجه: همین که دانش‌آموز مفهوم انتظار مثبت و منفی را رسانده باشد کافی و نیازی نیست که جزئیات عین کتاب باشد.) 20) چرا تبعیت از ولی فقیه اختصاص به مسلمانان ندارد و ضروری است که پیروان مذاهب دیگر هم از وی تبعیت کنند ؟( 1 )

زیرا تبعیت از ولی‌فقیه به معنای مشارکت در حفظ وحدت ملی و استقلال کشور است و سبب سربلندی و اعتلای آن می‌شود.

21) با توجه به آیه 19 سورة حشر که می فرماید : « از آنانی نباشید که خدا را فراموش کردند پس خودِ آنها را از یادشان برده » به سئوال زیر پاسخ دهید .
- علت از یاد بردن خود چیست ؟ چرا ؟( 5/ )

علت از یاد بردن ، به فراموشی سپردن خداوند و غفلت از اوست؛ زیرا خداوند مبنأ و سرچشمه‌ی همه‌ی خوبی‌ها و نیکی‌ها است.  

/ 0 نظر / 12 بازدید